Zameldowanie na pobyt stały obywateli RP
Podstawa prawna
Wydział
St. pracy d/s ewidencji ludności: Jadwiga Tyburska
Pokój nr 20
Tel. (023) 674-60-66 wew. 34
W godz pracy urzędu
Wymagane dokumenty
- Wypełniony i podpisany formularz „zgłoszenie pobytu stałego” (odrębny dla każdej osoby meldującej się, również dla dziecka) – zawierający potwierdzenie faktu pobytu osoby dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.
- Dowód osobisty lub paszport.
- Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (umowa cywilno-prawna, wypis
z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument),
w którym ma nastąpić zameldowanie – do wglądu (w oryginale). - W przypadku zgłoszenia zameldowania przez pełnomocnika dodatkowo:
- pisemne pełnomocnictwo do zameldowania,
- dowód osobisty pełnomocnika lub paszport.
Załączniki do pobrania
- zgloszenie_pobytu_stalego.pdf
(plik pdf, wielkość 72 KB, plik otworzy się w nowym oknie)
Opłaty
- Nie pobiera się opłat za dokonanie czynności dotyczących realizacji obowiązku meldunkowego.
- Opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa (w przypadku, gdy osoba zgłaszająca pobyt stały działa przez pełnomocnika) - 17 zł
Opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa nie dotyczy pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Należności z tytułu podatków i opłat oraz opłaty skarbowej można wpłacać w kasie urzędu lub na konto Urzędu Gminy Czernice Borowe.
Konto: BS Przasnysz 07 8924 0007 0000 4011 2000 0001
NIP: 566-16-19-271
Termin
Tryb odwołania
Inne
- Organ meldunkowy wydaje z urzędu zaświadczenie stwierdzające dopełnienie obowiązku zameldowania ważne do chwili zmiany miejsca pobytu.
- Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
- W przypadku zmiany miejsca pobytu stałego nie jest wymagane wymeldowanie się z poprzedniego miejsca pobytu stałego. Wymeldowania można dokonać przy zgłoszeniu nowego miejsca pobytu stałego.
- Zameldowania na pobyt stały można dopełnić przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w art. 33 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.
- Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.